Inglismaal läbi viidud uuringu Smoking Toolkit Study (STS) andmete kohaselt on Inglismaal e-sigarettide kasutamine suitsetajate seas (samaaegne kasutamine) püsinud alates 2013. aastast samal tasemel ja 2017. aasta detsembril oli see 19%.
Andmed näitavad, et e-sigarettide kasutamine endiste suitsetajate seas oli oma haripunktis 56%-ga 2016. aastal ning 2017. aasta detsembriks oli see langenud 36%-le.
E-sigarettide kasutamine on väga harv nende inimeste seas, kes ei ole mitte kunagi sigarette suitsetanud. 2017. aasta detsembris kasutas e-sigaretti ainult 0,5% inimestest, kes ei ole kunagi suitsetanud. Apteegis müüdavate nikotiini asendusravi toodete kasutajaid oli 0,2% nende inimeste seas, kes ei ole kunagi suitsetanud.
Loobumine
2017. aasta detsembris oli 36% suitsetamisest loobumise katsetest seotud e-sigarettidega. 51% proovis suitsetamisest loobuda abivahendeid kasutamata. 9% kasutas käsimüügis olevaid nikotiini asendusravi tooteid, 2% kasutas suitsetamisest loobumise nõustamise teenust ning 3% kasutas retseptiravimeid.
Ajutine suitsetamisest hoidumine
Uuringud ei käsitle suitsetajaid, kes kasutavad e-sigaretti selleks, et ajutiselt suitsetamisest hoiduda. Siiski on teada, et 2017. aastal umbes pooled e-sigareti kasutajatest ka suitsetasid samal ajal. See osakaal on alates 2013. aastast oluliselt vähenenud, samal ajal kui endiste suitsetajate osakaal on tõusnud.
Kahjude vähendamine
49% suitsetajatest on öelnud, et nad proovivad vähendada oma suitsetatavate sigarettide kogust. E-sigarette kasutab selle saavutamiseks 12% suitsetajatest, 9% kasutab nikotiini asendusravi tooteid.
Kasutamine noorte seas
Noorte seas läbi viidud uuringus selgus, et 11% küsitletud 11-18. aastastest oli vähemalt korra e-sigaretti proovinud. Regulaarne kasutamine (vähemalt kord nädalas) oli harv ja esines peaaegu täielikult nende noorte seas, kes suitsetasid või olid varem suitsetanud. Noorte kohta leiab rohkem infot järgmistest peatükkidest.
Kahju tajumine
Kahjuks usub üha suurem arv suitsetajaid (63%), et e-sigaretid on sama kahjulikud või kahjulikumad kui sigaretid.
- Sissejuhatus
- Elektroonilised sigaretid ehk e-sigaretid
- Seadme tüübid
- Põhjused e-sigareti kasutamiseks
- Noored
- Rasedad
- Kliiniline praktika
- Korduma kippuvad küsimused
- Kas e-sigaretti võib kasutada koos teiste suitsetamise asendusravi toodetega?
- Kas veipimisele üleminek on lihtsalt sõltuvuse vahetamine?
- Kas e-sigaretid normaliseerivad uuesti suitsetamise?
- Kas e-sigaretid on mõeldud ainult suitsetamisest loobumiseks?
- Kas e-sigaretid on vandenõu, millega proovitakse inimesi suitsetamas hoida?
- Mis on kuumutatava tubaka tooted?
- Kui tõhusad on e-sigaretid suitsetamisest loobumisel?
- Kas endised suitsetajad peaksid pikas perspektiivis e-sigarette kasutama?
- Kuidas teatada e-sigareti ohutuse probleemist?