E-sigarettidega tekitatud aur sisaldab nikotiini (kui vedelik sisaldab nikotiini), propüleenglükooli, taimset glütserooli (proportsioonides vastavalt, millises kontsentratsioonis need e-vedelikus on), maitse- ja lõhnaaineid ning mikroelemente e-sigareti seadmest.
Aurust on leitud järgmisi toksilisi aineid: lenduvaid orgaanilisi ühendeid, karbonüüle, aldehüüde, tubakaspetsiifilist nitrosamiini (TSNA) ja metalliosakesi, kuid kõiki neid on leitud märkimisväärselt madalamal tasemel kui sigaretisuitsus. Laboratoorsete uuringute käigus on väljendatud muret formaldehüüdide ja muude aldehüüdide kõrge sisalduse pärast, mis tekivad e-sigarettide kõrgel temperatuuridel töötamisel. Reaalses maailmas tekitab e-vedeliku kõrgel temperatuuril kuumutamisel ebameeldiv maitse (tuntud kui DRY PUFF). Veipijatele see maitse ei meeldi ja nad hoiduvad selle tekitamisest.
E-sigareti auru sissehingamisest tulenevate oluliste pikaajaliste kahjude tekkimine on vähetõenäoline, sest normaalsetes tingimustes kasutatavate seadmete tekitatud toksilisuse tase on palju madalam kui tööalase kokkupuute ettenähtud piirnormid. Kuid võib ilmneda nende toksiinide madalama taseme pideva kokkupuute oht paljude aastate jooksul – ehkki selline risk on märkimisväärselt madalam kui jätkuvast suitsetamisest kaasnev risk.
E-vedelikes kasutatavad maitsed on üldjuhul toidu lõhna- ja maitseained ning neid peetakse allaneelamisel ohututeks, kuid mõned võivad ärritada hingamisteid ning kui ohutud on need pärast kuumutamist ja sissehingamist, ei ole teada. Näiteks on diatsetüül (tihti popkorni maitsestamiseks kasutatav maitseaine) suukaudseks tarbimiseks ohutu, kuid pikaajaliselt suurtes annustes kuumutamisel ja sissehingamisel võib see põhjustada püsivat bronhiiti (popkorni kops). Sigaretisuits sisaldab samuti diatsetüüli ning selle kontsentratsioon sigaretisuitsus on umbe 750 korda kõrgem kui e-sigaret aurus. Valdav enamus e-sigareti vedeliku tootjatest on diatsetüüli koostisosana eemaldanud.
Ehkki tänaseni ei ole ühtegi uuringut, mis näitaks selgelt, et e-sigarettides ei tohiks kasutada maitse- ja lõhnaaineid, võib pikaajalisest kasutamisest tekkida siiski risk. Kuid taaskord, see risk oleks tõenäoliselt märkimisväärselt madalam kui jätkuvast suitsetamisest tulenev risk.
- Sissejuhatus
- Elektroonilised sigaretid ehk e-sigaretid
- Seadme tüübid
- Põhjused e-sigareti kasutamiseks
- Noored
- Rasedad
- Kliiniline praktika
- Korduma kippuvad küsimused
- Kas e-sigaretti võib kasutada koos teiste suitsetamise asendusravi toodetega?
- Kas veipimisele üleminek on lihtsalt sõltuvuse vahetamine?
- Kas e-sigaretid normaliseerivad uuesti suitsetamise?
- Kas e-sigaretid on mõeldud ainult suitsetamisest loobumiseks?
- Kas e-sigaretid on vandenõu, millega proovitakse inimesi suitsetamas hoida?
- Mis on kuumutatava tubaka tooted?
- Kui tõhusad on e-sigaretid suitsetamisest loobumisel?
- Kas endised suitsetajad peaksid pikas perspektiivis e-sigarette kasutama?
- Kuidas teatada e-sigareti ohutuse probleemist?